Daně jsou v Česku mnohem více umění než věda
Klienti očekávají, že na svoje zdánlivě jednoduché otázky dostanou jednoznačné - a také správné - odpovědi. Sám Nejvyšší správní soud (NSS) však rozhodl, že právo není matematika. Z toho nelze než dovodit, že ani daňové poradenství není vědou, ale má blíže k umění.
Jak stále častěji ukazuje rozhodovací praxe NSS, znalost textu právního předpisu je pro výkon daňového poradenství nutnou podmínkou, nikoliv však postačující. Pro ilustraci mohou sloužit dva dubnové rozsudky NSS.
V prvním soud posuzoval zdánlivě běžnou situaci. Autoservis inzeroval, že každý, kdo si nechá vyměnit přední sklo, dostane dálniční známku. Tento příslib byl uveden v obchodních podmínkách. Dálniční známka se lepí na přední sklo. Nabídka proto nevypadala úplně odtrženě od předmětu činnosti poplatníka.
Devět z deseti daňových poradců by náklad na dálniční známku zahrnulo do daňově uznatelných nákladů. NSS však situaci posoudil jinak. Ačkoliv neměl pochybnost o souvislosti nákladu s dosahováním zdanitelných příjmů, poskytnutí dálniční známky považoval za daňově neuznatelný dar.
Řadu poplatníků by mohl výše uvedený závěr vyděsit. Marketingová strategie, kdy jsou dva druhy zboží nebo služeb inzerovány v sadě (za stejnou cenu si koupíte nový televizor a medvídka mývala), je zcela běžná.
Není důvod k panice. NSS si byl potenciálně dalekosáhlých dopadů svého rozsudku vědom. Jasně proto uvádí, že dítě na dovolené zdarma s platícími rodiči nebo občerstvení při nákupu pohonných hmot je situace zcela jiná...
V čem tedy byla posuzovaná situace s dálniční známkou specifická? Drtivou většinu oprav v souzené věci platily pojišťovny. Nabízí se tak úvaha o předražené opravě a nákladu přeneseném na pojišťovnu.
Druhý zajímavý rozsudek stejného senátu ze stejného měsíce řešil na první pohled opět jasnou kauzu. Nájemce byl členem bytového družstva. Rozhodl se byt prodat. Zájemce o koupi nedokázal družstevní podíl financovat hypotečním úvěrem. Nájemce proto požádal o převod bytu do osobního vlastnictví a následně ho prodal.
Zcela jednoznačně nebyl splněn pětiletý časový test pro osvobození příjmů z prodeje bytu od daně. Tedy pokud by se doba od nabytí do prodeje bytu skutečně počítala od okamžiku, kdy se fyzická osoba stala vlastníkem bytu.
Devět z deseti daňových poradců by klienta politovalo, protože gramaticky jasná právní úprava nedává příliš prostoru argumentovat jinak, a osvobození od daně by neaplikovalo. Na druhé straně však vznikla při výkladu zákona krajně nelogická situace. Pokud by došlo k převodu členských práv, byl by pětiletý časový test splněn. Soudu se zželelo fyzické osoby, která zjistila, že prodej členského podílu je mnohem komplikovanější než prodej nemovitosti. NSS tedy logicky a přesvědčivě odůvodnil závěr, proč je třeba se v daném případě odchýlit od gramaticky jasného znění zákona.
Dva různé závěry odpovídají dvěma různým příběhům. Na jedné straně je možná vykutálený automechanik, jehož marketing možná platily pojišťovny. Na druhé straně je daní neznalá fyzická osoba, která se zamotala do pasti složitých pravidel.
Daně jsou v Česku mnohem více umění než věda. Bez nadprůměrného citu pro situaci a snad také schopnosti odlišit dobro od zla to - bohužel - nejde.
Autor: partner Ernst & Young
"Bez nadprůměrného citu pro situaci a snad také schopnosti odlišit dobro od zla to – bohužel – nejde."
Autor/ři: Jan Čapek