Průzkum Evropského platebního indexu ukázal, že stále více faktur není uhrazeno včas, tedy do 30 dnů od vydání. "Přes 90 procent oslovených finančních ředitelů tvrdí, že hlavním důvodem opožďování plateb jsou finanční problémy zákazníků. Až 77 procent je přesvědčeno, že k zadržování plateb dochází záměrně," uvedla Viktória Grossová, generální ředitelka společnosti Intrum Justitia, která výzkum provedla. Odepisované pohledávky, kterých je v tuzemsku 3,1 procenta, mají negativní dopady na ekonomiku firem a brzdí nové investice.
Evropský platební index 2012 ukazuje, že 57% podniků v Evropě tvrdí, že mají problémy s likviditou v důsledku opožděných plateb, což představuje nárůst o 10% oproti loňskému roku.
http://www.finance.cz/zpravy/finance/355937-analyza-platebni-moralka-firem-je-nejhorsi-od-krize-2009/
Analýza: Platební morálka firem je nejhorší od krize 2009
Podnikatelé a firmy v Česku získají v letošním prvním čtvrtletí peníze za dodané služby a zboží o čtyři dny později než v loňském roce. Zatímco loni zaplatili odběratelé faktury v průměru za 72 dní, letos v prvním čtvrtletí je to za 76 dní. Platební morálka firem se tak ve čtvrtletí zhoršila až na krizovou úroveň z roku 2009. Vyplývá to z analýzy mezi 20.000 firmami zpracované společností ČSOB Factoring.
18.6.2012, Financninoviny.cz, aktualita: V krizovém roce 2009 čekaly firmy na platby v průměru 77 dní. Faktury se tak platily 19 dnů po splatnosti. Letos v prvním čtvrtletí to bylo 16 dní po splatnosti faktur.
"Zatímco rok 2011 vykazoval první tři čtvrtletí pozitivní trend a platební morálka se zlepšovala, na konci loňského čtvrtletí nabrala trend opačný. V období od loňského října do prosince byla návratnost pohledávek průměrně 75 dní, v prvním kvartálu letošního roku se ale opětně prodloužila jeden o den," uvedl generální ředitel ČSOB Factoring Tomáš Morávek.
Nejhůře podle analýzy na tom jsou střední a menší firmy, které dodávají zboží a služby velkým podnikům. "Na menší a střední podniky tak často dopadá nutnost zajistit financování výrobního či obchodního cyklu, což je může přivést až k existenčním potížím. Ve spojení se zhoršenými finančními výsledky se jim totiž mnohdy nedaří najít úvěrové řešení u bankovních domů," řekl Morávek.
Nejhorší je delší dobu situace ve zdravotnictví, kde činí návratnost pohledávek 101 dnů, loni to bylo 108 dnů. Nejvýraznější prodloužení plateb zaznamenal v posledních měsících potravinářský průmysl, kde se doba plateb prodloužila od loňského roku o 13 dní na 82 dní. Analýza rovněž potvrzuje přetrvávající recesi ve stavebnictví, kde dodavatel čeká na své peníze 80 dní.
http://www.ceskenoviny.cz/domov/vlada/zpravy/vlada-schvalila-novelu-ktera-ma-zlepsit-platebni-moralku-firem/821065
Vláda schválila novelu, která má zlepšit platební morálku firem
vydáno: 25.07.2012, 15:33 | aktualizace: 25.07.2012 15:44
Praha - Vláda dnes schválila návrh novely obchodního zákoníku, který má zlepšit platební morálku firem. Nově určuje maximální dobu splatnosti na 60 dnů a stanoví sazbu z úroku z prodlení na minimálně osm procentních bodů nad sazbou centrální banky. Podle podnikatelů je především nově stanovená sazba z úroků zásadní změnou, která omezí spekulace s pozdními platbami. O předloze rozhodne parlament.
Prezident Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček ČTK řekl, že maximální 60denní lhůta vůči státu je v pořádku, mezi firmami to zřejmě půjde i nadále upravit dle dohody. "Nicméně tento nešvar u státu u nás není nijak rozšířen a firmy, které peníze nemají, stejně nezaplatí. Je to spíše pojistka pro horší doby," dodal.
Zvýšení minimální úrokové sazby z prodlení plateb je prý zásadní změnou. Částka osm procentních bodů nad referenční sazbou je dost silný instrument, kterým se podle něj v podstatě neumožní úvěrovat se přes lhůtu splatnosti na úkor dodavatelů, neboť to bude výrazně dražší než v bance. "Sazby za prodlení jsou hrozbou a omezí spekulace s pozdními platbami," podotkl Havlíček.
Směrnice dává rovněž povinnost nad rámec úroku z prodlení umožnit věřiteli vymáhat po dlužníku částku představující náklady na vymožení pohledávky v paušální výši. Stanovuje také maximální dobu trvání přejímky zboží nebo služeb, která by neměla překročit 30 dnů.
Autor: ČTK
www.ctk.cz
http://cfoworld.cz/financni-sluzby/opatrne-s-odberateli-podvody-ovlivnuji-platebni-moralku-v-cr-1960
Na úrovni platební morálky českých firem se do značné míry podílí i úmyslné poškozování dodavatelů a věřitelů. Před podobným jednáním může dodavatele ochránit především dokonalá znalost obchodního partnera. Podle poznatků specialistů z KUPEG úvěrová pojišťovny by následující varovné znaky měly každého dodavatele vést k maximální opatrnosti:
* nedávná změna vlastnické struktury odběratele,
* nečitelná vlastnická struktura,
* zapojení lidí bez základních zkušeností v daném oboru v managementu,
* náhlá reaktivace dlouhodobě spící firmy,
* neočekávaně vysoký objem poptávky na dodání na fakturu,
* ochota akceptovat výrazně vyšší cenu než je cena obvyklá za předpokladu odběru na fakturu,
* zapojení osob s kriminální či jinak pochybnou minulostí.
Výše uvedené charakteristiky byly a jsou typické pro případy podobných pokusů, které KUPEG v průběhu letošního roku identifikoval. Pokusy o poškození klientů jsou společností KUPEG ve většině případů zachyceny díky rozsáhlé znalosti domácího trhu, dlouhodobým zkušenostem s chováním firem i osob a úzkou spoluprací s klienty. Pro samotného dodavatele je srovnatelná míra prevence jen obtížně dosažitelná.
Selhává každý šestnáctý až sedmnáctý český odběratel
Společnost KUPEG průběžně monitoruje úroveň platební morálky různých sektorů a teritorií. Ve své analýze z konce září se zaměřuje na situaci na svém domovském trhu, v České republice. Údaje za analyzované období leden 2008 až březen 2012 postihují reálné transakce v hodnotě 332 miliard korun.
Index platební morálky ukazuje vývoj množství pohledávek nezaplacených déle než tři měsíce po splatnosti. Pro porovnání vychází z globální situace platební morálky v roce 2007 (=100).
Po problematickém období 2008 až 2009, kdy se riziko selhání tuzemských odběratelů téměř ztrojnásobilo, pozorujeme postupnou stabilizaci situace a dokonce mírné zlepšení. Periodická zhoršení i nadále pozorujeme u pohledávek vzniklých před koncem kalendářního roku, kdy se mnoho podniků přezásobí a krátkodobě se dostane do potíží s cash-flow. Zdaleka už však výkyvy nedosahují takových dimenzí, jako tomu bylo u předvánočních transakcí v letech 2008 a 2009.
Situace v ČR se přibližuje předkrizové úrovni, i nadále však jsou pohledávky za tuzemskými odběrateli výrazně rizikovější než tomu je u většiny našich nejsilnějších exportních teritorií. Stále platí, že u českých odběratelů, kteří jsou odsouhlaseni credit managementem dodavatele, lze očekávat selhání ve zhruba šesti procentech případů. S blížícím se koncem roku a zpomalující ekonomikou jak v ČR, tak i u nejvýznamnějších obchodních partnerů, očekáváme postupné zhoršování platební morálky. K podobně dramatickému vývoji jako v letech 2008 až 2010 by však dojít nemělo.
Průměrná platební podmínka se pohybuje mírně nad čtyřiceti dny
Rostoucí míra propojištěnosti a různost platebních podmínek, které jsou uplatňovány, potvrzují, že si většina dodavatelů uvědomuje zvýšenou míru rizika, které podstupují při poskytnutí dodavatelských úvěrů. Kratší platební podmínku dávají čeští dodavatelé odběratelům v Maďarsku, většina našich obchodních partnerů včetně Slovenska či Polska odebírá na delší splatnost. Nutno podotknout, že kratší platební podmínka ještě neznamená i rychlejší zaplacení. Požadovaná doba splatnosti pohledávek se prudce zvýšila s nástupem finanční krize v průběhu roku 2008, kdy z cca 55 dnů vyletěla na sedmdesát. KUPEG odhaduje, že jeho klienti tímto způsobem poskytli svým obchodním partnerům přes 3 miliardy korun provozního financování.
Následné potíže všech zúčastněných však donutily věřitele/dodavatele požadovat poskytnuté financování zpět a platební podmínka se opět zkrátila na průměrných 55 dnů. Toto zpřísnění podmínek dodavatelských úvěrů se bohužel potkalo s odlivem bankovních úvěrů. Další financování, již na úkor věřitelů, si odběratelé vzali nedodržením a překročením dohodnuté platební podmínky což vyústilo v dramatický, až trojnásobný, nárůst počtu selhání.
V tuto chvíli nepozorujeme tlak na navýšení dodavatelského financování. To spolu s mírným růstem objemu poskytnutých bankovních úvěrů potvrzuje stabilizovanou situaci.
Zdroj: http://www.intrum.com/cz/tisk-a-publikace/napsali-o-nas/seznam-clanku/platebni-moralka-profit/
Autor je předseda představenstva a generální ředitel společnosti KUPEG úvěrová pojišťovna, a. s.